Warszawska Triada Biegowa 2023

 

Warszawska Triada Biegowa to niezwykle popularny cykl imprez sportowych – znają go nie tylko warszawiacy. Na biegi związane z najważniejszymi państwowymi świętami ściągają uczestnicy z różnych zakątków Polski! Piękniej niż na biegowo takich świąt nie można spędzić! Solidaryzujemy się, biegamy razem z bliskimi, celebrujemy i promujemy patriotyczne postawy. “Jesteśmy przekonani, że za rok świętować będziemy w jeszcze liczniejszym gronie – Warszawska Triada Biegowa to wyjątkowe imprezy gromadzące wyjątkową społeczność”.

 

Jak prezentuje się tegoroczne podsumowanie cyklu? Ilu uczestników przekroczyło mety biegów, jakie były średnie czasy pokonywania dystansów i czasy zwycięzców? Przeczytajcie!

 

Dystanse dla każdego na przełomie całego sezonu

Nie obędzie się bez wstępu, który przybliży i uporządkuje Triadę. Jakie dystanse i formy rywalizacji obserwowaliśmy w tym roku?

Bieg Konstytucji:

  • bieg główny na 5 km;
  • Nordic Walking na 5 km;

Bieg Powstania Warszawskiego:

  • bieg główny na 5 i 10 km;
  • edycja wirtualna (5 i 10 km);

Bieg Niepodległości:

  • bieg główny na 10 km;
  • Nordic Walking na 6,5 km;
  • Mila Niepodległości (1918 m) dla młodzieży w wieku 10-14 lat;
  • edycja wirtualna (10 km).

Zróżnicowanie dystansów jest dla uczestników zachętą – 5 kilometrów jako pierwsza odsłona, następnie 5 lub 10 kilometrów i 10 na zakończenie sezonu. Stopniowanie odległości jest jedną z taktyk startowych. Ponadto – obie odległości są bardzo dostępne i najchętniej wybierane przez biegaczy, szczególnie na początku przygody ze sportem!

Jak zaczynać to właśnie tu…

Na debiut wybiera się najczęściej krótsze dystanse – Triada jest strzałem w dziesiątkę. Co więcej, terminarz oraz motyw Biegów Warszawskiej Triady Biegowej związany jest z ważnymi dla Polski datami historycznymi – stanowi to dodatkową motywację dla uczestników.

– Wiem, że decyzja o debiucie to zawsze wyjątkowy moment. Pierwszy start na tak wyjątkowym biegu – nawiązującym do wydarzeń historycznych – to świetna opcja. Myślę, że to dla biegaczy dodatkowy, a czasami nawet główny impuls do startu – mówi Magda Skrocka, dyrektor biegów. – Świętujemy wspólnie ważne daty, prezentujemy patriotyczną postawę, podejmujemy próbę edukowania dzieci i pokazywania sposobów na spędzanie wolnego czasu. To pięknie i wartościowo spędzony czas!

 

Skąd są uczestnicy biegów Warszawskiej Triady?

34% finszerów Biegu Konstytucji oraz 43% Biegu Powstania i Biegu Niepodległości było spoza Warszawy. W podanej statystyce nieujętę są biegi wirtualne, które z założenia dedykowane są tym, którzy w Warszawie nie mieszkają i nie mogą stawić się na starcie.

W ogólnym rozrachunku ponad 40% uczestników Triady “Zabiegaj o Pamięć” przyjeżdża na biegi spoza stolicy! Wynik świadczy o dużej popularności na skalę ogólnopolską.

 

Ilu finiszerów w tym roku? 

Warszawskie historyczne rekordy frekwencji bite były właśnie na biegach Triady – Bieg Niepodległości w 2019 r. był najliczniejszym biegiem w historii stolicy. Na mecie zameldowało się niemal 19 tys. osób. W tym roku dystans 10 kilometrów w kultowym i największym biegu w Polsce pokonało ponad 13 tysięcy osób! W biegach towarzyszących – prawie tysiąc. To wydarzenie okazało się największym biegiem w Polsce w mijającym roku. 

Ogółem, Warszawska Triada Biegowa, odnotowała w tym sezonie ponad 26 tysięcy finiszów – tyle razy przekroczono metę biegów z cyklu. 

 

Przegląd demograficzny

Udział kobiet we wszystkich biegach Triady waha się od 32% do 38%. Ta statystyka pokrywa się z ogólnym trendem w podziale na płeć podczas wydarzeń biegowych. Podczas Nice To Fit You Warszawskiej Dychy kobiety stanowiły 39% wszystkich uczestników. Inaczej sprawa się ma w przypadku biegów dłuższych – w 45. Nationale-Nederlanden Maratonie Warszawskim kobiety stanowiły 17% całej stawki, zaś podczas 17. Nationale-Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego 25%.

W każdym biegu Triady najliczniej reprezentowane były kategorie “30” i “40”, zaś najstarszy uczestnik cyklu miał 86 lat! Drugi koniec skali wieku definiowany był przez wymogi regulaminowe. Mila Niepodległości – bieg towarzyszący Biegowi Niepodległości obejmował uczestników w wieku 10-14 lat. Z kolei biegi na dystansie 10 kilometrów otwarte są dla sportowców od 15 roku życia. Wyjątkowy był Bieg Konstytucji – na dystansie 5 kilometrów mierzyli się zawodnicy już od 13 roku życia. 

– Uczestnicy biegów reprezentują pełną rozpiętość wiekową. Największą grupą wiekową są trzydziesto i czterdziestolatkowie, ale widzimy w grupie dwudziestolatków oraz nastolatków potencjał i chęć biegania – od tego, jak zaktywizujemy te grupy zależeć będzie przyszłość polskiego sportu amatorskiego i ogólna kondycja, usportowienie Polaków. Z nieskrywanym podziwem z kolei przyglądamy się zawsze startującym seniorom – są motywacją, wzorem do naśladowania – komentuje Magda Skrocka.

 

Biegi Wirtualne

Biegi wirtualne były remedium na brak wydarzeń stacjonarnych w czasie pandemii. Okazuje się jednak, że nawet gdy biegi powróciły na ulice miast, to nadal warto umożliwić bieganie w popularnych “virtualach”. W tym roku przy okazji Triady zorganizowano dwie edycje wirtualne – w sumie do systemu swój wynik wgrało ponad 500 osób. 

–  Udział w biegu wirtualnym może być motywacją do wyjścia z domu – często w towarzystwie dziecka lub partnera. Wiemy, że nasi biegacze łączą pokonanie zakładanego dystansu z okazją do poczytania o aktualnie obchodzonym “święcie” – to dobra opcja na edukowanie i budowanie dobrych nawyków. Część uczestników wirtuala motywuje także chęć otrzymania medalu lub koszulki z biegu – takie opcje także przewidzieliśmy – dodaje Marek Tronina, dyrektor Fundacji “Maraton Warszawski”.

 

Wyróżnienie dla aktywnych

Na każdego finiszera na mecie czeka pamiątkowy medal. Twórcy za każdym razem starają się, aby był wyjątkowy i symboliczny, nawiązywał do obchodzonej rocznicy. Otrzymanie za linią mety “krążka” to dla wielu uczestników cel i metafora zakończenia pewnego etapu. 

W tym roku dodatkowo, dla biegaczy, którzy wzięli udział we wszystkich trzech wydarzeniach Triady, przygotowano dodatkowe certyfikaty uczestnictwa. Już niebawem w Panelu Biegacza ci, którzy kolekcjonują patriotyczne starty w stolicy będą mieli możliwość pobrania pamiątkowego certyfikatu z tegorocznego cyklu. Sprawdzajcie swoje profile i śledźcie nas, by być na bieżąco!

 

Już po raz drugi biegi wspólnie zorganizowały Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Dziękujemy za bardzo liczne uczestnictwo i wspólne radosne świętowanie! Wierzymy, że w przyszłym sezonie znów spotkamy się, by świętować najważniejsze dla Polski daty i wydarzenia.

Warszawska Triada Biegowa była również częścią Ligi Mistrzów Warszawy – rywalizacji indywidualnej na przestrzeni sezonu. Wyniki tegorocznej Ligi i finalna klasyfikacja oraz informacje na temat gali wręczenia nagród dostępne będą już niebawem. 

Do zobaczenia w 2024 roku!