Liga Mistrzów Warszawy to formuła rywalizacji biegowej, której inicjatorem jest Fundacja „Maraton Warszawski”. W 2022 roku po raz pierwszy postanowiliśmy przygotować wyjątkowy cykl, w którym biegacze będą mieli okazję porównać swoją formę na tle innych na przestrzeni całego sezonu.

Liga Mistrzów Warszawy obejmuje 5 kultowych biegów stolicy: Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski, Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego (dystans 10 km w 2022 roku zaś od 2023 roku zarówno 10 km jak i 5 km), Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski i Bieg Niepodległości.

 

Zobacz informacje i klasyfikację w Lidze Mistrzów Warszawy 2023 (stan tabeli po Maratonie Warszawskim) – kliknij: https://biegniepodleglosci.waw.pl/trwa-liga-mistrzow-warszawy/

 

Jak to działa?

Udział w Lidzie Mistrzów Warszawy nie wiąże się z koniecznością dodatkowych zapisów. Każdy uczestnik powyższych biegów jest automatycznie wliczany do klasyfikacji cyklu. Rywalizacja odbywa się w 14 kategoriach: po 7 kategorii wiekowych wśród kobiet i mężczyzn. Tym samym uczestnicy zyskali możliwość walki o dodatkowe nagrody nie tylko w pojedynczych biegach, ale też na przestrzeni całego sezonu.

Wyniki Ligi są liczone przez system – liczy się czas na mecie. Punktem odniesienia dla przelicznika jest najlepszy rezultat w danej kategorii*. Rezultaty uczestniczek i uczestników są przeliczane na punkty. Aby zostać sklasyfikowanym w Lidze Mistrzów Warszawy, wystarczy wziąć udział w minimum 3 biegach z cyklu, jednak im więcej startów tym większe szansa na dobry rezultat, bo do wyniku końcowego zliczane są rezultaty z max. 4 najwyżej punktowanych imprez danego zawodnika.

Wyjątkowa rywalizacja

Unikatowość rywalizacji w ramach Ligi Mistrzów Warszawy polega na tym, że dosłownie każda sekunda z końcowego wyniku ma znaczenie – liczy się czas na mecie. Przyjęta formuła rywalizacji, w połączeniu z listą imprez wchodzących w skład Ligi Mistrzów Warszawy sprawia, że biegacze muszą wykazać się nie tylko walecznością do samej linii mety, ale również wszechstronnością. Biegi rozgrywane są od marca do listopada i obejmują dystanse od 5 do 42,195 km. Jak wiadomo, utrzymanie wysokiej formy przez tak długi czas oraz umiejętność osiągania wartościowych czasów na różnych dystansach nie jest łatwym zadaniem. To jednak tylko zwiększa atrakcyjność rywalizacji w ramach Ligi Mistrzów Warszawy! 

Pierwsza edycja Ligi Mistrzów Warszawy odbyła się w ubiegłym roku (2022). Jeszcze raz gratulujemy Mistrzom Warszawy z poprzedniego sezonu. Wyrazy uznania i podziwu składamy wszystkim zawodnikom, którzy wzięli udział w projekcie!  

Zobacz podsumowanie i galerię zdjęć z finału Ligi 2022 >>>

Sprawdź wyniki z pierwszej edycji (2022) >>> 

* Wynik zwycięzcy jest dzielony przez czasy każdego z kolejnych biegaczy na mecie, mnożony x100 i przeliczany na punkty. Jeżeli np. w biegu na 10 km zwycięzca danej kategorii osiągnie czas 40 minut, to rezultat ten warty jest 100 punktów. Zawodnik z tej samej kategorii z czasem 45 minut otrzyma 88,889 punktów (według wzoru 40:45 x100 punktów). Warto zwrócić uwagę, że na wynik punktowy mają wpływ nie tylko biegacze, którzy dobiegną na kolejnych miejscach, ale także zwycięzca. Gdyby w naszym przykładzie najszybszy zawodnik osiągnął rezultat 39:30, czas 45 minut dałby o ponad punkt mniej: 87,778 punktów.