Na mecie ponad pięć tysięcy osób!

32. Bieg Konstytucja 3 Maja był pierwszą tegoroczną imprezą z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Organizatorzy biegu, Fundacja „Maraton Warszawski” wraz ze Stołecznym Centrum Sportu Aktywna Warszawa przyjęli na mecie ponad pięć tysięcy osób!

Trasa w samym sercu Warszawy – przebiegnięcie Wisły Mostem Poniatowskiego, piękne widoki, tysiące kibiców, pamiątkowe medale i iście letnia pogoda. Majówkę spędziliśmy na biegowo!

 

Rozpoczęcie Warszawskiej Triady Biegowej

Do mety w nowej lokalizacji – na odremontowanym niedawno Placu Trzech Krzyży dotarło aż 5126 osób, w tym 7 zawodników na wózkach i 188 osoby startujące w formule Nordic Walking.

Miejsca na bieg wyprzedały się na kilka dni przed wydarzeniem – limit uczestników wydarzenia wynosił pięć tysięcy osób  na bieg i 200 na Nordic Walking i został zwiększony względem ubiegłorocznego dokładnie o tysiąc.

– Tegoroczny układ popularnej Majówki sprzyjał wyjazdom, pogoda zaś leniwemu odpoczywaniu w cieniu, ale Warszawiacy i nie tylko po raz kolejny pokazali, że świętowanie na biegowo to ich ulubiona forma spędzania weekendów! – mówiła Magda Skrocka, Dyrektor Biegu Konstytucji 3 Maja. – Wyjątkowe i pełne symboliki święto dla Polski, wyjątkowe wydarzenie rozpoczynające stołeczny biegowy cykl, wyjątkowa i niezwykle malownicza trasa, licznie zgromadzeni kibice i prawie pięć tysięcy osób na mecie! Jestem dumna z każdego uczestnika i każdego bliskiego, który zdecydował się spędzić z nami ten dzień – to były piękne sportowe chwile!

 

Trasa malownicza i sprzyjająca rekordom!

Biegacze trasę pięciu kilometrów pokonali przekraczając Wisłę Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego. Uczestnicy startując na Placu Trzech Krzyży mijali kolejno: rondo de Gaulle’a ze słynną palmą, Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego. Nawrotka następowała przy PGE Narodowym.  Wyznaczona trasa, niemal identyczna jak w poprzedniej edycji pozwoliła uczestnikom na rzetelne sprawdzenie formy rok po roku. Podziwianiu widoków sprzyjała letnia pogoda, choć ta mogła pokrzyżować plany wszystkim tym, którzy do ścigania w wysokich temperaturach nie zdążyli się zaaklimatyzować.

Na 32. Biegu Konstytucji byliśmy, pomimo bardzo letniej aury, świadkami solidnych wyników. Wśród mężczyzn zwyciężył Krzysztof Wasiewicz (15:16) broniąc osiągnięcia sprzed roku, drugi był Taras Telkovsky (15:18), a trzeci – Michał Misiewicz (15:21).

Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Stelmach z czasem 17:21. Druga była Adrianna Kalbarczyk (17:40), a trzecia Marcelina Karbowiak (18:15).

Oprócz kategorii generalnej mężczyzn i kobiet nagrodzono także najszybszych uczestników na wózkach z napędem bezpośrednim oraz najlepszych: Warszawiaka i Warszawiankę. Wyróżnienie otrzymają także 32 i 1791 osoba, która ukończyła bieg – to rozstrzygnięcie poznamy po tym, gdy wyniki biegu otrzymają status oficjalnych. Na mecie na wszystkich uczestników czekały pamiątkowe medale. We wzorze nawiązano do fragmentu Zamku Królewskiego z obrazu Jana Matejki i do tekstu Konstytucji z 1791 roku.

Wyniki biegu dostępne są online na stronie biegu: https://bieg3maja.pl/ oraz na https://live.sts-timing.pl/biegkonstytucji2024/

 

Pobiegliśmy dla Darii

W ramach programu „PKO Biegajmy razem” prowadzonego przez PKO Bank Polski – sponsora głównego biegu zorganizowano akcję na rzecz Darii potrzebującej wsparcia w procesie leczenia. Aby pomóc 17-letniej Darii wystarczyło przyczepić do koszulki specjalną kartkę z hasłem akcji – „biegnę dla Darii”. Uczestnicy mogli odbierać przygotowane identyfikatory w Biurze Zawodów oraz w Miasteczku Biegacza. Na wspólny cel Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 10 tys. zł.

 – To był piękny gest – mogliśmy biegowi nadać drugie znaczenie, nowy wymiar. Lubimy akcje charytatywne i z chęcią się w takie angażujemy, społeczność biegowa jest empatyczna, otwarta i ma wielkie serca komentowała Magda Skrocka – Akcja od „PKO Biegajmy razem” jest biegaczom znana, mamy do niej zaufanie. Cieszę się, że razem mogliśmy zrobić coś dobrego i że Bieg Konstytucji był wsparciem dla Darii.

To pierwsze zawody w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” – w jej skład wchodzą dodatkowo Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. Zapisy na drugie wydarzenie z cyklu, które odbędzie się 20 lipca, wystartują już niebawem.

Na wydarzenie zaprosiły Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Sponsorem głównym biegu był PKO Bank Polski.